METODYKA

Ocena wieku samców zwierzyny płowej wykonywana przez komisje oceny prawidłowości odstrzału odbywa się tzw. „metodą łowiecką”, która w pierwszych latach życia zwierzęcia  polega na określeniu wieku na podstawie rozwoju i wymianie zębów mlecznych na stałe (dokładność do 2 miesięcy).  Później, gdy mamy do czynienia z zębami stałymi, oceny dokonuje się na podstawie stopnia starcia zębów bocznych żuchwy. Jednak stopień starcia zębów w poszczególnych latach nie jest jednakowy i zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to twardość zębów (zawartość składników mineralnych), rodzaj i zanieczyszczenie, a także twardość spożywanego pokarmu (np. zawartość krzemionki), jak również rodzaj zgryzu i inne anomalie budowy aparatu gębowego. Wg literatury błędy dotyczące oceny wieku na podstawie starcia uzębienia sięgają nawet połowy przypadków i są krzywdzące dla wielu myśliwych („Las Polski” 9/2005 - B.Bobek i in."Ocena wieku jeleni"). Różnice sięgają nawet 3 lat.

Wykonujemy ocenę wieku metodą laboratoryjną polegającą na wykonaniu szlifów przekrojów zębowych siekaczy i zębów bocznych pozwalająca na określenie wieku zwierzyny płowej z dokładnością do pół roku.

Aktualnie wykorzystujemy metody najszybsze, nie wymagające barwienia preparatów:

 

  • metodę Eidmanna, Riecka polegającą na ocenie wieku na podstawie warstw zębiny odkładanych w kanale siekaczy pierwszej pary I1,

 

  • metodę Mitchella, która do określenia wieku wykorzystuje warstwy cementu wtórnego powstającego pomiędzy korzeniami zębów bocznych PM1, M1.

 

  •            metodę Hella i innych, która pozwala określić wiek na podstawie cementu zębowego odkładanego na zewnętrznej stronie korzenia siekacza I1. 


 
     
   
 
odwiedzin - 31524291        | mapa strony | © 2015
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS